Jsem Chytrý dům EATON xComfort

Zónové řízení vytápění a chlazení

Co znamená zónové řízení?

Zónové řízení vytápění a chlazení  chytré elektroinstalace xComfort znamená řízení každé vytápěné, nebo chlazené místnosti - zóny samostatně. K tomu, aby bylo dosaženo co možná nejvetších úspor energií na vytápění a chlazení je zapotřebí do těchto zón umístit termostaty, které jsou nedílnou součástí systému chytré elektroinstalace xComfort. Nelze používat termostaty jiných výrobců. Dotykové bezdrátové termostaty systému xComfort snímají prostorovou teplotu, mají vstup pro další senzor teploty, který lze použít pro měření podlahové teploty, snímají vlhkost a mají k dispozici dvě dotyková digitální tlačítka, která se dají použít pro ovládání světel, zastínění, nebo k ovládání dalších částí systému xComfort. Tyto termostaty odesílají své hodnoty do řídící jednotky. Ta zkontroluje aktuální nastavení zóny a odešle do vytápěcích a chladících částí systému xComfort aktuální teplotu a požadovanou teplotu. Vytápěcí a chladící části systému xComfort pak na základě těchto hodnot nastaví uroveň vytápění, nebo chlazení. Každá zóna je řízena samostatně. Každá zóna má k dispozici 5 režimů (Automatický - aktivuje plánovač, Komfort, Ekonomický, Ochrana proti zamrznutí a Uživatel) Tyto režimy lze v každé zóně samostatně nastavovat na požadované teploty. Každou zónu lze samostatně přepnout na topení, nebo chlazení, pokud jsou k dispozici části topení a chlazení.

Kam doporučit Smart Manager a kam Bridge?

Pokud budeme mít byt, nebo malý domeček či chatu a budeme chtít řídit vytápění, chlazení, osvětlení a zastínění doporučujeme chytrou elektroinstalaci s řídící jednotkou xComfort Bridge. Pokud ale máme dům, nebo firmu, kde chceme řídit úplně vše, mít k dispozici logické a automatické funkce a integrovat i jinou technologii, vždy zvolíme Smart Manager. To se samozřejmě časem bude měnit. Vývojové centrum EATONU pracuje na dalším zdokonalování xComfort Bridge. Co je ale důležité je to, že všechny jedotlivé komponenty budou mít podporu i v zdokonalované xComfort Bridge,

Jak už jsme psali, správné řízení vytápění a chlazení vždy přináší úsporu 15 až 30 % nákladů na energie. Už při jeho návrhu je nutné vše konzultovat, aby se nestalo, že budete jedním termostatem řídit celý objekt. Ono to částečně jde, když budete ručně upravovat průtoky jednotlivých okruhů podlahového, nebo radiátorového topení. Pokud ale budou velké denní rozdíly u venkovní teploty, budete ručně přenastavovat průtoky každou chvilku a věřte, i přes to budou malé vytápěné prostory přetopené a velké při nízkých teplotách nedotopené a z vaší kapsi budou padat penízky na energie. Vždy si vzpoměňte na zónové řízení vytápění a chlazení. Ale nevěšte hlavu, i ty objekty, které mají pouze jeden termostat se dají velmi lehce přebudovat s xComfortem na zónově řízené s velkou úsporou a dalšími vymoženostmi, které nabízí tento systém.

Konzultujete ještě před vlastní stavbou jaké tepelné čerpadlo použít a jak ho bude montážní firma zapojovat, aby se nestalo, že vám tepelné čerpadlo napojí přímo do topného systému bez akumulační nádoby. Ptejte se, co se stane, když systém xComfort zavře všechny okruhy protože je všude natopeno. Pokud je totiž tepelné čerpadlo napojeno přímo do systému, tak většina těchto tepelných čerpadel musí mít 30 - 40% celého topného systému neustále otevřeno, aby tepelné čerpadlo mělo kam dávat vyrobenou teplou vodu. Pokud systém (i jakýkoliv jiný) uzazvře jednotlivé zóny, protože je natopeno, ochrana čerpadla celý systém tepelného čerpadla okamžitě vypne. Každý topenář vám pak řekne, že musíte nechat 30 - 40% neustále otevřených okruhů. No jaká je to ale "důmyslná" regulace, když 30 - 40% okruhů z domu musím mít neustále otevřených a nemohu je tím pádem vůbec řídit? Proto je důležitá akumulační nádoba. U akumulační nádoby to funguje jinak. Tepelné čerpadlo natopí akumulační nádobu na stanovenou teplotu a vypne se. Systém xComfort spustí oběhové čerpadlo systému vytápění jen tehdy, když nějaká ze zón vyžaduje topení. Pokud jsou všechny zóny natopené, oběhové čerpadlo systému stojí a vy vůbec nečerpáte teplou vodu z akumulační nádoby. Tím, že můžete zavřít všechny zóny (jedete na dovolenou, nebo na víkend pryč), nebo přepnete z režimu Komfort na Ekonomický režim, tím se zavřou všechny okruhy a nestojí vás vytápění ani korunu.

Ptejte se na vše, volejte a konzultujete, jsme tu pro vás. Ptejte se, zda májí další technologie, jako je tepelné čerpadlo, rekuperace, fotovoltaika, možnost připojení a řízení nadřazeným systémem třeba přes protokol MODBUS, protože pokud je vše pod jedním systémem, dosáhnete těch největších úspor a budete mít přehled o všem.

Jaké druhy systémů vytápění a chlazení zvládne chytrá elektroinstalace xComfort?

Systém chytré elektroinstalace xComfort umí všechny druhy vytápení a i jejich vzájemné kombinace. Vodní, elektrické, rekuperační, klimatizační. Je jedno, jestli se jedná o vodní podlahové topení, nebo radiátorové topení, elektrické podlahové topení, elektrické přímotopové topení, stropní, nebo panelové. Systém xComfort umí ovládat i zdroje vytápění. Plynové kotle se vstupem pro ovládání, elektrické kotle, tepelná čerpadla, rekuperace, nebo klimatizace. Do podlahových rozdělovačů se pro řízení jedotlivých okruhů používají termoelektrické hlavice, které jsou řízené vytápěcími aktory. Vytápěcí aktory zajišťují plynulou regulaci průtoku v jednotlivých okruzích vytápění. Na radiátory se používají bezdrátové bateriové hlavice s plynulou regulací průtoku. Podlahové elektrické vytápění je řízeno vytápěcími aktory 10A nebo 16A. To samé platí i pro další druhy elektrických zdrojů vytápění. Vše pak bezdrátově řídí chytrá jednotka – RF SMART MANAGER. Vy se k ní přípojíte odkudkoliv počítačem, tabletem, nebo chytrým telefonem a vše ovládáte na dálku.

 

RF Smart Manager a RF xComfort Bridge - chytré jednotky pro Váš dům!

RF Smart Manager, nebo  RF xComfort Bridge jsou srdcem každé moderní chytré elektroinstalace xComfort. Instalují se při požadavku zónové regulace vytápění, nebo chlazení. Počet zón zde není prakticky omezen. Jednotky ale umí mnohem více, než regulaci radiátorů, nebo podlahového či elektrického topení. Umožní snadné ovládání domácnosti ze smartphonu, tabletu, PC, Smart-TV, nebo i hlasově pomocí asistentů Google a Amazon Alexa. Je jedno, zda jste doma anebo mimo dům, třeba na dovolené. Se všemi prvky systému xComfort komunikuje bezdrátově. Počet ovládaných RF zařízení závisí na typu instalované jednotky. Ani v rozsáhlejších projektech s využitím RF Smart Manageru a  RF Ethernet komunikační jednotky, nebo jednotek není problém. Do LAN sítě se pro toto rozšíření připojí RF Ethernet komunikační jednotka, nebo více jednotek, která umožní komunikaci pro další RF zařízení, které může být v rámci LAN sítě úplně někde jinde.  Toto řešení najde uplatnění zejména ve velkých budovách, jako jsou například bungalovy, penziony, firmy, hotely apod.

RF Smart Manager a RF xComfort Bridge se do internetu připojí LAN kabelem přes router. Pro komunikaci využívá TCP/IP protokol. Jelikož využívá automatické přidělovaní IP adresy, začlenění do LAN sítě je velmi snadno. Eaton server zajistí ověření přístupu a nabídne případně aktualizaci software s novými funkcemi. Smart Manager i xComfort Bridge lze připojit k Eaton serveru zcela ZDARMA. Pokud vlastníte veřejnou IP adresu, můžete se ke RF Smart Manageru připojovat také pomocí své vlastní IP adresy.

RF Smart Manager a RF xComfort Bridge zprostředkovávají vzdálené propojení domácnosti s chytrým telefonem, nebo tabletem pomocí příslušné aplikace, kterou si můžete stáhnou z Google Play, nebo App Store. Kromě ovládání osvětlení, rolet a spotřebičů zajištují ovládání veškerých nainstalovaných prvků systému xComfort určených pro daný typ jednotky.

 

 

Aplikace Eaton xComfort Smart Home a Eaton xComfort Bridge jsou zcela ZDARMA. Stáhnout je můžete načtením QR kódu, nebo vyhledáním pro zařízení Apple na app Store a pro zařízení Google na Google Play. Pro ostatní zařízení, jako je Smart-TV nebo PC lze u RF Smart Manageru požít webový prohlížeč. Aplikace si můžete vyzkoušet hned po instalaci v demoverzích.